The List

Eddi Reader will be performing in St Andrews this Sunday.
Eddi Reader will be performing in St Andrews this Sunday.

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, november 28

True Vintage: The Railway Club.

KerryOKE: Chapel Tavern.

Big River Country Rock band: Kelty Rock Club in Kelty and Blairadam Ex-Servicemen’s Club.

No Alibi: O’Connell’s.

saturday, NOVEMBer 29

The chiels: The Foresters Arms, Aberdour.

Black rose: The Wynd.

ENUFF SAID: KUSI Club.

No1Sun: Weavers.

D2Tour: Gunner Club.

Joe’s Band: Toll Centre, Burntisland.

Hot Property: Chapel Tavern.

Jim Wood: Charter Club.

Jay Dee: Braefoot Tavern, Kinglassie.

Sunday, NOVEMBER 30

Del Charles: Dixon Arms, Glenrothes.

Fantasy: Gunner Club.

Lucy and the Lyrics: O’Connell’s.

Looking ahead

Kerryoke: Chapel Tavern on December 5.

Forever Young AC/DC Tribute: Kelty Rock Club in Kelty and Blairadam Ex-Servicemen’s Club on December 5.

Rhythm Dot Com: Gunner Club on December 6.

Robert T Leonard: Dixon Arms, Glenrothes on December 6.

Dale Paterson: Chapel Tavern on December 6.

Mason: KUSI Club on December 6.

David Mill: Braefoot Tavern, Kinglasie on December 6.

Sound of 17 Big Band: Queensferry Hotel, North Queensferry on December 7.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 12.

Hector Bizerk, Supa & The Kryptonites, J.O.D & Hamzill and Logik: Greenside Hotel, Leslie on December 12.

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on December 13.

The Solid Gold Band: Gunner Club on December 13.

Steve Craddock, Break the Butterfly and Raymond Meade: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 13.

joe’s band: Festive fundraiser at Linton Lane Centre on December 13.

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on December 13.

Focus: KUSI Club on December 13.

Fantasy: Gunner Club on December 14.

Foreign Fox, Schnaff Schnaff and Nieves: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 20.

The Columbos: Gunner Club on December 20.

Bannockburn: Dixon Arms, Glenrothes on December 20.

Weekend Offenders: The Wheatsheaf on December 20.

Breeze: KUSI Club on December 20.

Jackie Brown: Gunner Club on December 21.

Them Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 27.

Blonde School: Gunner Club on December 27.

East Coast: KUSI Club on Deceber 27.

The Ghost Train and Tonka: Windsor Hotel on December 27.

Fantasy: Gunner Club on December 28.

The Chiels: Kilmany Village Hall, Rathillet on December 31.

Gavin Patrick and Leona Corio: Dixon Arms, Glenrothes on January 1.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Nov 27. Rallion; Dec 4. Singaround; 11. Petunia & Nathan Godfrey; 27. Kinrick.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline folk club: Dec 3. Gifford Lind.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk; Jan 24. Craig Hill; 25. John - Encore; Mar 19. Midge Ure.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Nov 28. Skerryvore; 29. And Finally...Phil Collins; Dec 4-7. The Singing Kettle; 11-13. Glenrothes Theatre Company - Robin Hood and the Babes in the Wood; 19. Gala Christmas Concert; 20. Christmas Crooners; Jan 24. The Dublin Legends; Feb 20. Simon and Garfunkel Story; 21. Barbara Dickson; Mar 14. The Magic of The Beatles; 25. The Life and Music of Jim Reeves; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Nov 28-Dec 24. Snow White; Dec 14. Classic Buskers; Jan 3. Viennese Gala with the RSNO; 10. Dunfermline Dramatic Society - The Flint Street Nativity; 30. Counterfeit Sixties; 31. Daniel Sloss; Feb 15. Quernstane Baroque Ensemble; 19. Paula O’Brien; 20. Livewire - The AC/DC Show; Mar 15. Meadows Chamber Orchestra; 18. Aled Jones.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Dec. 3-6. Cowdenbeath Community Panto - Red Riding Hood; 20. Fife Academy of Performing Arts Christmas Concert.

alhambra theatre, dunfermline: Nov 26-27. Dunfermline Children’s Gala Christmas Concert;28. Dancing in the Streets; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; Jan 3. The Singing Kettle; 30. Sing A Long A Frozen; Feb 9-14. Copacabana; 17-21. Limelight present Hairspray; 22. Rumours of Fleetwood Mac; 26. Brendan Cole - A Night to Remember; 28. Alan Carr; Mar 5. Milton Jones; 6. The Francie and Josie Show; 21. Al Murray; 24. Sex in Surburbia; 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Nov 27. The Rising; 28. Dave Acari; 29. Paul Lamb & the King Snakes; Dec 13. Alan Thomson and Elliot Morris; 14. Blue Swamp.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Nov 29. Paul Rose Band.

comedy

Craig Hill: Adam Smith Theatre on January 24.

Daniel Sloss: Carnegie Hall on January 31.

Alan Carr: Alhambra Theatre on February 28.

Milton Jones: Alhambra Theatre on March 5.

Al Murray: Alhambra Theatre on March 21.

cinema

Adam Smith Theatre

Jan 22. NT Live - Treasure Island; Mar 15. NT Live -Behind the Beautiful.

odeon dunfermline
The Book Of Life 2D (U) Fri, Mon-Thu 12.40; Sat-Sun 11.30 12.40

The Crucible (12A) Thu 7.00

Exhibition On Screen - Rembrandt (PG) Tue 6.30

Frozen Sing-A-Long (PG) Sat-Sun 11.15

Gone Girl (18) Fri/Wed 12.15

The Hunger Games - Mocking Jay Part 1 (12A) Fri, Mon-Thu 12.00 1.00 2.00 3.00 4.00 5.00 6.00 7.00 8.00 9.00 9.30; Sat-Sun 11.00 12.00 1.00 2.00 3.00 4.00 5.00 6.00 7.00 8.00 9.00 9.30

Horrible Bosses 2 (15) Fri-Thu 1.45 4.15 6.40 8.20 9.20; subtitled Thu 8.20

The Imitation Game (12A) Fri-Thu 2.50 5.30 8.15; subtitled Wed 8.15

Interstellar (12A) Fri-Thu 1.40 5.10 7.30 8.30

Mr Turner (12A) Fri, Mon-Thu 3.20

Nativity 3 - Dude, Where’s My Donkey (U) Fri, Mon-Thu 12.30 3.10 5.50; Sat-Sun 11.30 12.30 2.10 3.10 4.50 5.50

Odeon Screen Unseen (15) Mon 8.15

Paddington (PG) Fri, Mon-Thu 12.00 1.20 2.20 3.40 4.40 6.00 7.00 8.30; Sat-Sun 10.45 12.00 1.20 2.20 3.40 4.40 6.00 7.00 8.30; subtitled Tue 3.40

Kid’s Club, Madagascar 3 - Europe’s Most Wanted (U) Sat-Sun 11.00

Senior Screen, Before I Got To Sleep (15) Wed 11.30

Newbies, Paddington (PG) Wed 11.00

Kino Cinema, Glenrothes

The Hunger Games - Mockingjay Part 1 (12A) Fri, Mon-Thu 4.30 8.00; Sat-Sun 1.00 4.30 8.00

Nativity 3 - Dude, Where’s My Donkey?! (U) Sat-Sun 12.45 3.30 5.10; Fri, Mon-Thu 5.10

Interstellar (12A) Fri-Thu 7.40

Horrible Bosses 2 (15) Fri, Mon-Thu 6.00 8.40; Sat-Sun 2.40 6.00 8.40

Teenage Mutant Ninja Turtles 2D (12A) Sat-Sun 12.20