The List

The Dire Straits Experience come to Rothes Halls in April
The Dire Straits Experience come to Rothes Halls in April
Share this article

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, March 13

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Forbes: Windsor Hotel.

Break the Butterfly: Kelty Rock Club, Kelty & Blairadam 
Ex-Serviceman’s Club.

Kerryoke: Chapel Tavern.

Bombskare, Victorian Trout Conspiracy, Big Fat Panda and DJ Miggy: Greenside Hotel, Leslie.

saturday, March 14

Cherry Diesel, The Sunset Spirit, OSKAR and Claire Adamson: Wee Jimmies, Cowdenbeath.

Alan PArker: Dixon Arms, Glenrothes.

Steph: Braefoot Tavern, Kinglassie.

ENUFF Said: KUSI Club.

The Solid Gold Band: Gunner Club.

Craig swan: Chapel Tavern.

Tutti Fruitti: Warout Stadium, Glenrothes.

graham leslie: Charter Club.

sunday, March 15

Looking ahead

Slipstream: Society on March 20.

Slipstream: The Carousel, Kinghorn on March 21.

Blackberry Way: Dixon Arms, Glenrothes on March 21.

STEVIE Day: KUSI Club on March 21.

Gavin Patrick: Gunner Club on March 21.

The Chiels: Foresters Arms, Aberdour on March 21.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on March 28.

Brass Monkeys: Dixon Arms, Glenrothes on March 28.

David Mill: Braefoot Tavern, Kinglassie on March 28.

Jimmy Fingers: KUSI Club on March 28.

Lost Angels: Gunner Club on March 28.

Jimmy Fingers: Gunner Club on March 29.

Dirty Harry (Blondie Tribute) and Urgency X UK: PJ Molloy’s, Dunfermline on April 4.

Enuff Said: Gunner Club on April 4.

The columbos: O’Connell’s on April 5.

Mixed Company: Gunner Club on April 11.

Iain Ewing: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on April 12.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

Timeless: Gunner Club on April 18.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 19.

Sorry Hollywood: Greenside Hotel, Leslie on April 24.

The Chiels: Foxton’s Bar, Glenrothes on April 25.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 25.

The Solid Gold Band: Gunner Club on April 25.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

REsurrection (Stone Roses tribute): Greenside Hotel, Leslie on May 1.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Mary May Quintet: Fife Jazz Club at Ferrybridge, North Queensferry on May 10.

Slipstream: The Duchess on May 16.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

Slipstream: Dunnikier Golf Club on June 13.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 13.

New Phoenix Quartet: Fife Jazz Club at the Woodside Hotel, Aberdour on June 14.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

Slipstream: Novar Bar on June 27.

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath on June 28.

George Penman’s Jazzmen: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on July 12.

John Burgess Ragtime ThreE: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 9.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Mar 12. Pete Morton; 19. TBC; 26. Woody Pines; Apr 2. Al Hughes; 9. Singaround; 16. Dubl Handi; 23. Jenna Reid & Kevin MacKenzie; 30. TBC; May 7. Lindsay Lou & the Flatbellys; 14. Martyn Wyndham Read; 21. Blueflint; 28. Jaywalkers.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Mar 18. Brook Williams.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Mar 18. Love 2.0; 19. Midge Ure; 28. The Devil Wears Primark; Apr 8. Celeste’s Circus; 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; 25-27. The Naked Truth - It’s a Women Thing.


rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Mar 14. The Magic of The Beatles; 25. The Life and Music of Jim Reeves; 26. We’ll Meet Again; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader; Apr 3. Little Frankenstein; 5. Three Bears; 8. Shoe Kangaroo and the Big Bad Boot; 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 21. Foster and Allen; 22. Tony Stockwell; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 2. 69 Shades of Black; 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; 30. The Springsteen Sessions.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Mar 15. Meadows Chamber Orchestra; 18. Aled Jones; 19. Cloudbusting; 20. Dorothy Paul; 24-28. Rosyth and District Musical Society - The Wizard of Oz; Apr 3. Tom Stade; 8. Liang and the Magic Paintbrush; 9. The Worm - An Underground Adventure; 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 14. 69 Shades of Black; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 31. HM Band of the Royal Marines (Scotland).

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Mar 16-17. Theatre Stage Show live shows; 21. Al Murray; 24. Sex in Surburbia; 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story; Apr 8. Dara O’Briain; 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 8. 52 Shades of Maggie; 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles; Jun 6. Reach Out - The Magic of 
Motown; 12. Yesterday Once More; 20. The Johnny Cash Roadshow; 29- Jul 4. The Woman in Black.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Apr 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 26. Ben Poole; May 
16. Albert Lee and Hogans Heroes.


comedy

Al Murray: Alhambra Theatre on March 21.

Tom Stade: Carnegie Hall on April 3.

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

cinema

Adam Smith Theatre

Mar 15. NT Live -Behind the Beautiful Forevers (Encore); Apr 16. NT Live - The Hard Problem.

Kino Glenrothes

Run All Night (15) Fri-Thu 5.45 8.35

Home 2015 (U) Sat-Sun 1.00 3.30

Chappie (15) Fri-Wed 8.30; Thu 5.40

Divergent Series Insurgent (12A) Thu 8.30

Big Hero 6 (PG) Sat-Sun 12.30 3.10

Suite Francaise (15) Fri-Thu 5.50 8.30

Shaun the Sheep (U) Sat-Sun 1.15 3.30

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Wed 5.35

Kino Leven

Home 2015 (U) Sat-Sun 1.00 3.30

Chappie (15) Fri-Thu 5.50

Focus (15) Fri-Thu 8.30

odeon dunfermline
Big Hero 6 2D (PG) Fri, Mon-Wed 2.50 6.15; Sat-Sun 10.45 1.20 3.50

The Boy Next Door (15) Fri-Thu 9.30

Chappie (15) Fri, Mon-Tue 12.20 3.10 5.50 8.40; Sat-Sun and Wed 5.50 8.40; Thu 2.40 5.20; subtitled Fri 5.50

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A) Thu 11.00 1.00 2.00 4.00 5.00 7.00 8.00

The Divergent Series - Insurgent 3D (12A) Thu 12.00 3.00 6.00 9.00

Drake’s Homecoming (15) Thu 8.30

Focus (15) Fri-Sat 12.25 3.00 6.00 8.30 11.00; Sun-Wed 12.25 3.00 6.00 8.30; Thu 12.25 3.00 5.45 8.20; subtitled Mon 8.30

Fifty Shades of Grey (18) Fri, Mon-Thu 12.30 3.20 6.20 9.10; Sat 12.30 6.20 9.10; Sun 3.20 6.20 9.10

Home 2D (U) Sat-Sun 11.20 1.40 4.00 6.20

Home 2D - Autism Friendly (U) Sun 11.30

Home 3D (U) Sat-Sun 10.20 12.40 3.00 5.30

It Follows (15) Fri-Sat 10.50

Kingsman - The Secret Service (15) Fri, Tue, Wed 12.30 3.20 9.10; Sat 9.10; Sun 6.10 9.10; Mon 9.10

Met Opera - La Donna Del Lago Sat 5.00

Royal Ballet - Swan Lake (Live) 2015 Tue 7.15

Run All Night (15) Fri 1.00 3.50 5.30 6.30 8.15 9.15 11.00; Sat 1.00 3.50 6.30 8.15 9.15 11.00; Sun 1.00 3.50 6.30 8.15 9.15; Mon-Thu 1.00 3.50 5.30 6.30 8.15 9.15; subtitled Sun 9.15 Wed
 1.00

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Wed 12.00 1.00 2.50 3.50 5.40 6.40 8.30; Thu 12.00 2.50 5.40 8.30; subtitled Tue 3.50 Thu 2.50

Shaun the Sheep (U) Fri, Mon-Tue 12.40; Sat-Sun 11.00 1.15 3.30

Suite Francaise (15) Fri-Thu 12.40 3.10 5.50 8.20

Unfinished Business (15) Fri 2.00 4.15 6.30 8.45 11.00; Sat 8.45 11.00; Sun 8.45; Mon/Wed 2.00 4.15 6.30 8.45; Tue 2.00 4.15

Kid’s Club, Get Santa (U) Sat-Sun 10.00

Night at the Museum - The Secret of the Tomb 2D (PG) Sat-Sun 10.15

Paddington (PG) Sat-Sun 10.30

Senior Screen, Exodus - Gods and Kings (12A) Wed 11.00; Thu 2.15

Interstellar (12A) Wed 2.00; Thu 11.00

Newbies, Shaun the Sheep (U) Wed 11.00