The List

Songwriting legend Albert Hammond will be appearing at Carnegie Hall, Dunfermline in April
Songwriting legend Albert Hammond will be appearing at Carnegie Hall, Dunfermline in April

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, March 27

N01Sun: O’Connells.

Kerryoke: Chapel Tavern.

saturday, March 28

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth.

Brass Monkeys: Dixon Arms, Glenrothes.

David Mill: Braefoot Tavern, Kinglassie.

Jimmy Fingers: KUSI Club.

Lost Angels: Gunner Club.

The Favourz: Weavers.

Danny Phoenix: Chapel Tavern.

Kopperfield: Warout Stadium, Glenrothes.

Jon PeterS: Charter Club.

sunday, March 29

Jimmy Fingers: Gunner Club.

NO1Sun: McPhails, Leven.

Karaoke: Chapel Tavern.

Looking ahead

Dirty Harry (Blondie Tribute) and Urgency X UK: PJ Molloy’s, Dunfermline on April 4.

Enuff Said: Gunner Club on April 4.

The columbos: O’Connell’s on April 5.

NO1Sun: Hill O Beath Club, Hill O Beath on April 5.

Mixed Company: Gunner Club on April 11.

The Reason: Woodside Inn, Glenrothes on April 11.

Iain Ewing: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on April 12.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

Timeless: Gunner Club on April 18.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 19.

Sorry Hollywood: Greenside Hotel, Leslie on April 24.

The Chiels: Foxton’s Bar, Glenrothes on April 25.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 25.

The Solid Gold Band: Gunner Club on April 25.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

REsurrection (Stone Roses tribute): Greenside Hotel, Leslie on May 1.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Mary May Quintet: Fife Jazz Club at Ferrybridge, North Queensferry on May 10.

Slipstream: The Duchess on May 16.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

Slipstream: Dunnikier Golf Club on June 13.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 13.

New Phoenix Quartet: Fife Jazz Club at the Woodside Hotel, Aberdour on June 14.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

Slipstream: Novar Bar on June 27.

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath on June 28.

George Penman’s Jazzmen: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on July 12.

John Burgess Ragtime ThreE: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 9.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Mar 26. Woody Pines; Apr 2. Al Hughes; 9. Singaround; 16. Dubl Handi; 23. Jenna Reid & Kevin MacKenzie; 30. TBC; May 7. Lindsay Lou & the Flatbellys; 14. Martyn Wyndham Read; 21. Blueflint; 28. Jaywalkers.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Mar

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Mar 28. The Devil Wears Primark; Apr 8. Celeste’s Circus; 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; Jun 13. Hup; Sept 1-5. Lady Boys of Bangkok; Nov 12. Chris Ramsey.


rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Mar 25. The Life and Music of Jim Reeves; 26. We’ll Meet Again; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader; Apr 3. Little Frankenstein; 5. Three Bears; 8. Shoe Kangaroo and the Big Bad Boot; 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 20. Tony Stockwell; 21. Foster and Allen; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; Jun 6. Dirty Dusting; 11. Joe Longthorne; 12. The Kilkennys; 13. The Three Degrees; Jul 9. Only One Direction; Aug 1. The Basil Brush Show; 15. One Night of Queen; Sept 18. G4; 20. Leo Sayer; Oct 9. 911; 15. Mad About the Musicals; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; Nov 15. Magic of Motown; 27. The Proclaimers; Dec 10. Stewart Francis.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Mar 24-28. Rosyth and District Musical Society - The Wizard of Oz; Apr 3. Tom Stade; 8. Liang and the Magic Paintbrush; 9. The Worm - An Underground Adventure; 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; 24. A Tribute to Billy Joel ‘Piano Man’; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 21. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 22. Gary Little; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 28. The Hot Seats; Jun 12. Hup; 18. Only Men Aloud; 23. Fotheringay; Jul 26. The League of Astonishing Strings; 29. Soweto Spiritual Singers; Aug 29. Heritage Opera; Sep 18. Aly Bain and Phil Cunningham; 19. The Cavern Beatles; Oct 4. Funbox; 17. Joe McElderry.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Mar 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story; Apr 8. Dara O’Briain; 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 8. 52 Shades of Maggie; 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles; Jun 6. Reach Out - The Magic of 
Motown; 12. Yesterday Once More; 20. The Johnny Cash Roadshow; 29- Jul 4. The Woman in Black.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Apr 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 26. Ben Poole; May 
16. Albert Lee and Hogans Heroes.

comedy

Tom Stade: Carnegie Hall on April 3.

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

Gary Little: Carnegie Hall on May 22.

cinema

Adam Smith Theatre

Mar 26. NT Live - A View from the Bridge; 29. Pelo Malo (15) (subtitled); Apr 1. Son of a Gun (15); 2-5. The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG); 15. Inherent Vice (15); 16. NT Live - The Hard Problem (12A); 17. Love is Strange (15); 18. Big Hero 6 (PG); 18. Ex Machina (15)l 19. Amour Fou (12A) (subtitled); 24. Selma (12A); 25. Shaun the Sheep (PG); 25. Jupiter Ascending (12A); 26. Trash (15); 28. White God (12A) (subtitled); May 14. NT Live - Man and Superman (12A); Jun 9. NT Live - London Road Film Premiere; Jul 16. NT Live - Everyman (12A); Oct 15. NT Live - Hamlet (12A).

Lochgelly Centre

Apr 8. Frozen Sing-along (PG); 15. Paddington (PG); 22. Planetary.

Kino Glenrothes

Home 2015 2D (U) Fri, Mon-Thu 6.00; Sat-Sun 12.45 3.15 6.00

Cinderella 2015 (U) Fri, Mon-Thu 5.45 8.30; Sat-Sun 12.30 3.20 5.45 8.30

Spongebob Squarepants Movie - Sponge Out of Water 2D (U) Fri, Tue-Thu 6.00; Sat-Sun 1.00 3.45

Spongebob Squarepants Movie - Sponge Out of Water 2D (U) Autism Friendly Mon 6.00

Spongebob Squarepants Movie - Sponge Out of Water 3D (U) Sat-Sun 6.00

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A) Fri-Thu 8.30

Run All Night (15) Fri-Thu 8.20

Furious 7 Midnight Screening (12A) doors open at 11.30 p.m. for midnight screening

Kino Leven

Home 2015 (U) Sat-Sun 12.45 3.30 6.00; Mon-Thu 6.00

Home 2015 (U) Autism Friendly Fri 6.00

The Divergent Series - Insurgent (12A) Fri-Thu 8.30

Furious 7 Midnight Show (12A) doors open at 11.30 p.m. with film starting at 12.05 a.m.

odeon dunfermline
Autism Friendly - Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water 2D Mon and Wed 4.00

Autism Friendly - Cinderella (U) Tue and Thu 4.00

Austism Friendly - X+Y (12A) Thu 6.40

Big Hero 6 2D (PG) Sat-Sun 10.40

Cinderella (U) Fri 12.40 2.00 3.20 4.40 6.00 7.20 8.40 10.00; Sat 10.00 11.20 12.40 1.20 2.00 3.20 4.00 4.40 6.00 7.20 8.40 10.00; Sun 10.00 11.20 12.40 2.00 3.20 4.40 6.00 7.20 8.40; Mon-Thu 12.40 2.003.20 4.40 6.00 7.20 8.40; subtitled Wed 12.40 Thu 8.40

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A) Fri-Sat and Thu 2.10 5.20 8.20 11.00; Sun-Wed 2.10 5.20 8.20; subtitled Mon 2.10

The Divergent Series -Insurgent 3D (12A) Fri-Sun and Tue-Wed 7.30; Mon and Thu 9.10

The Duff (12A) Mon 6.40

Fast and Furious 6 and 7 (12A) Thu 9.15

Fast and Furious 7 (12A) 12.01 this film is on Thursday night into Friday morning

Focus (15) Fri-Sat 10.30

Get Hard (15) Fri 1.50 4.40 7.00 8.15 9.30; Sat 1.50 4.40 7.00 9.30 10.30; Sun-Tue and Thu 1.50 4.40 7.00 8.15 9.30; Wed 4.40 7.00 9.30

The Gunman (15) Fri-Wed 9.10

Hamlet With Maxine Peake (12A) Sun 1.00

Home 2D (U) Fri, Mon-Wed 1.10 3.30 4.30 5.50 8.10; Sat-Sun 10.30 1.10 3.30 4.30 5.50 8.10; Thu 1.10 3.30 4.00 5.50 8.10

Home 3D (U) Fri, Sun-Wed 2.10 6.50; Sat 11.00 2.10 6.50; Thu 1.40 6.20

ROH - Rise and Fall of the City of Mahagonny Wed 7.15

Run All Night (15) Fri-Sat and Thu 11.15

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri 2.45 5.30 8.30; Sat 6.40 8.30; Sun 5.30 8.30; Mon-Tue 12.00 8.30; Wed-Thu 8.30

Seventh Son 2D (12A) Fri-Sat and Thu 1.10 6.10 11.00; Sun-Wed 1.10 6.10

Seventh Son 2D (12A) Fri-Thu 3.40 8.40

Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water 2D (U) Fri, Mon-Thu 1.30 3.50 6.10; Sat-Sun 11.10 1.30 3.50 6.10

Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water 3D (U) Fri 12.30 2.50 5.10; Sat-Sun 10.10 12.30 2.50 5.10; Mon-Thu 12.30 2.50 5.00; subtitled Tue 2.50

Suite Francaise (15) Fri 12.00

Kid’s Club, Night at the Museum - Secret of the Tomb (PG) Sat-Sun 10.00

Get Santa (U) Sat-Sun 10.15

How to Train Your Dragon 2 2D (PG) Sat-Sun 10.30

Senior Screen, Foxcatcher Wed 11.00; Thu 2.00

Unbroken (15) Wed 2.00; Thu 11.00

Newbies, Cinderella (U) Wed 11.00