The List

The Columbos play the Duchess of Kirkcaldy on Sunday. Pic by Walter Neilson.
The Columbos play the Duchess of Kirkcaldy on Sunday. Pic by Walter Neilson.

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, April 3

KerryOke: Chapel Tavern.

State of Emergency: The Duchess.

Magazine Bend: O’Connell’s.

saturday, April 4

dIRTY hARRY (bLONDIE tRIBUTE) AND uRGENCY X uk: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Enuff Said: Gunner Club.

Just One and the Other: KUSI Club.

Jill Knight: Chapel Tavern.

Gavin Patrick: Braefoot Tavern, Kinglassie.

Fantasy: Charter Club.

sunday, April 5

The columbos: O’Connell’s.

NO1Sun: Hill O Beath Club, Hill O Beath.

State of Emergency: Tam’s Bar, Buckhaven.

Looking ahead

KerryOKE: Chapel Tavern on April 10.

Cousin Ken’s Nephews: O’Connell’s on April 10.

Mixed Company: Gunner Club on April 11.

The Reason: Woodside Inn, Glenrothes on April 11.

Retrospect: KUSI Club on April 11.

Blind Lights: Chapel Tavern on April 11.

Half Built House: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 11.

Martin McGroarty: Weavers on April 11.

Iain Ewing: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on April 12.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

Tripper: O’Connell’s on April 17.

Weekend Offenders: The Wheatsheaf on April 17.

Timeless: Gunner Club on April 18.

Focus: KUSI Club on April 18.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 19.

Sorry Hollywood: Greenside Hotel, Leslie on April 24.

The Chiels: Foxton’s Bar, Glenrothes on April 25.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 25.

The Solid Gold Band: Gunner Club on April 25.

2 Pure Sounds: KUSI Club on April 25.

No1Sun: Weavers on April 25.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

INDEX: KUSI Club on April 26.

REsurrection (Stone Roses tribute): Greenside Hotel, Leslie on May 1.

Two of a Kind: KUSI Club on May 2.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Rhythm Dot Com: KUSI Club on May 9.

Mary May Quintet: Fife Jazz Club at Ferrybridge, North Queensferry on May 10.

Slipstream: The Duchess on May 16.

Mason: KUSI Club on May 16.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

BREEZE: KUSI Club on May 23.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

East Coast: KUSI Club on May 30.

Slipstream: Dunnikier Golf Club on June 13.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 13.

New Phoenix Quartet: Fife Jazz Club at the Woodside Hotel, Aberdour on June 14.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

Slipstream: Novar Bar on June 27.

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath on June 28.

George Penman’s Jazzmen: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on July 12.

John Burgess Ragtime ThreE: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 9.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Apr 2. Al Hughes; 9. Singaround; 16. Dubl Handi; 23. Jenna Reid & Kevin MacKenzie; 30. TBC; May 7. Lindsay Lou & the Flatbellys; 14. Martyn Wyndham Read; 21. Blueflint; 28. Jaywalkers.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Apr 8. Kieran Halpin.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Apr 8. Celeste’s Circus; 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; Jun 13. Hup; Sept 1-5. Lady Boys of Bangkok; Nov 12. Chris Ramsey.


rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Apr 3. Little Frankenstein; 5. Three Bears; 8. Shoe Kangaroo and the Big Bad Boot; 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 20. Tony Stockwell; 21. Foster and Allen; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; Jun 6. Dirty Dusting; 11. Joe Longthorne; 12. The Kilkennys; 13. The Three Degrees; Jul 9. Only One Direction; Aug 1. The Basil Brush Show; 15. One Night of Queen; Sept 18. G4; 20. Leo Sayer; Oct 9. 911; 15. Mad About the Musicals; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; Nov 15. Magic of Motown; 27. The Proclaimers; Dec 10. Stewart Francis.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Apr 3. Tom Stade; 8. Liang and the Magic Paintbrush; 9. The Worm - An Underground Adventure; 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; 24. A Tribute to Billy Joel ‘Piano Man’; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 21. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 22. Gary Little; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 28. The Hot Seats; Jun 12. Hup; 18. Only Men Aloud; 23. Fotheringay; Jul 26. The League of Astonishing Strings; 29. Soweto Spiritual Singers; Aug 29. Heritage Opera; Sep 18. Aly Bain and Phil Cunningham; 19. The Cavern Beatles; Oct 4. Funbox; 17. Joe McElderry.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Apr 8. Dara O’Briain; 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 8. 52 Shades of Maggie; 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles; Jun 6. Reach Out - The Magic of Motown; 12. Yesterday Once More; 20. The Johnny Cash Roadshow; 29- Jul 4. The Woman in Black; Jul 24. Tree Fu Tom; Aug 7. Jimmy Carr; Aug 13-16. Kevin Bridges.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Apr 10. Steve Daggett; 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 25. Dick Gaughan; 26. Ben Poole; May 2. Tia McGraff; 8. Just Beatles; 13. Albert Lee and Hogans Heroes; 16. Albert Lee and Hogans Heroes; 29. Gren Bartley; 31. Larry Miller; Jun 12. Rab Noakes; Aug 9. Hells Bells; Sept 11. Martin Turner; 25-26. Mama Genesis; Oct 29. Focus.

comedy

Tom Stade: Carnegie Hall on April 3.

Dara O’Briain: Alhambra on April 8.

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

Gary Little: Carnegie Hall on May 22.

Jimmy Carr: Alhambra Theatre on August 7.

Kevin Bridges: Alhambra Theatre on August 13-16.

cinema

Adam Smith Theatre

Apr 2-5. The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG); 15. Inherent Vice (15); 16. NT Live - The Hard Problem (12A); 17. Love is Strange (15); 18. Big Hero 6 (PG); 18. Ex Machina (15)l 19. Amour Fou (12A) (subtitled); 24. Selma (12A); 25. Shaun the Sheep (PG); 25. Jupiter Ascending (12A); 26. Trash (15); 28. White God (12A) (subtitled); May 14. NT Live - Man and Superman (12A); Jun 9. NT Live - London Road Film Premiere; Jul 16. NT Live - Everyman (12A); Oct 15. NT Live - Hamlet (12A).

Lochgelly Centre

Apr 8. Frozen Sing-along (PG); 15. Paddington (PG); 22. Planetary.

Kino Glenrothes

Fast and Furious 7 (12A) Fri-Sun 5.30 8.45; Mon 8.45; Tue-Thu 5.30 8.45

Fast and Furious 7 Hard of Hearing Version (12A) Mon 5.30

Home 2015 2D (U) Fri-Thu 12.30 3.00

Cinderella 2015 (U) Fri-Thu 1.00 3.45

Spongebob Squarepants Movie - Sponge Out of Water 2D (U) Fri-Thu 12.45 3.20 6.20

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A) Fri-Sun 5.50 8.40; Mon-Thu 8.40

Run All Night (15) Fri-Sun 8.50

The Duff (12A) Mon-Thu 6.00 8.30

Kino Leven

The Spongebob Movie - Spongebob Out of Water 2D (U) Fri, Sun-Thu 11.30 1.30 3.45; Sat 1.30 3.45

Fast and Furious 7 (12A) Fri-Sun 6.00 9.00; Mon 9.00; Tue-Thu 6.00 9.00

Fast and Furious 7 Hard of Hearing Version (12A) Mon 6.00

Saturday Morning Children’s Club, Fun, Games and a Film, Yogi Bear 2D (U) Sat 10.30

Coming soon and now booking, late night show - The Breakfast Club (1985), Sat, April 24 at 11.30

Senior Screen, The Jersey Boys, Tue, April 14, 10.00

odeon dunfermline
Blade Runner - The Final Cut (Re 2015) (15) Sun 6.00

Cinderella (U) Fri-Sat 10.45 12.20 1.20 3.00 4.00 5.40 8.20; Sun-Thu 10.45 12.20 1.30 3.00 5.40 8.20; subtitled Sun 8.20

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A) Fri-Thu 12.30 3.15 6.00

The Duff (12A) Sun 9.00; Mon-Thu 4.10 6.30 9.00; subtitled Mon 4.10 Tue 6.30 Thu 9.00

Fast and Furious 7 (12A) Fri-Sat 10.45 11.45 1.00 2.00 3.00 4.15 5.40 6.15 7.00, 7.30 8.00 8.30 9.30 10.15 10.45 11.45; Sun-Tue 10.45 11.45 1.00 2.00 3.00 4.15 5.40 6.15 7.30 8.00 8.30 9.30; Wed 11.45 1.00 2.00 3.00 4.15 5.40 6.15 7.30 8.00 8.30 9.30

Thu 10.45 11.45 1.00 2.00 3.00 4.15 5.40 6.15 7.30 8.30 9.30

Get Hard (15) Fri-Sat 9.00 11.30; Sun-Thu 6.30 9.00

Globe On Screen - Titus Andronicus (15) Thu 7.30

Home 2D (U) Fri-Thu 10.30 11.00 12.40 1.40 3.10 4.10 5.40

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Wed 8.50; Thu 8.00

Seventh Son 2D (12A) Fri-Sat 6.30 11.45

Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water 2D (U) Fri-Wed 10.20 11.10 1.30 3.50 6.10; Thu 10.20 11.10 1.30 3.50

Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water 3D (U) Fri-Thu 12.30

The Water Diviner (15) Fri-Thu 3.10 5.50 8.40; subtitled Sat 3.10 Sun 5.50

While We’re Young (15) Fri-Sat 8.40 11.10; Sun-Thu 8.40

Kid’s Club, Big Hero 6 2D (PG) Fri-Thu 10.00

How To Train Your Dragon 2 (PG) Fri-Thu 10.15

Night at the Museum - Secret of the Tomb (PG) Fri-Thu 10.30

Senior Screen, Easter Vote 1st Place Chicago (12A) Wed 11.00