What’s on Where

911 return to Rothes Halls for their Journey 20th anniversary tour on October 9.
911 return to Rothes Halls for their Journey 20th anniversary tour on October 9.

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, September 4

The Mona Lisas, PJ Molloy’s, Dunfermline.

Kerryoke, Chapel Tavern.


Saturday, September 5

Slipstream, Duchess.

Stop the Clocks, PJ Molloy’s, Dunfermline.

Guilty Pleasure, Dixon Arms, Glenrothes.

Sounds Good, Gunner Club.

Egebamyasi, Greenside Hotel, Leslie.

The Chiels, The Boathouse, Anstruther.

Alan Boyle, Braefoot Tavern, Kinglassie.

Formula, Warout Stadium, Glenrothes.

Gail Paterson, Chapel Tavern.

Jim Wood, The Charter Club.

Sunday, September 6

Blue Ice, KUSI Club.

Looking ahead

JoJo Coke, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 11.

Kerryoke, Chapel Tavern on September 11.

Robbie/Elvis, Dixon Arms, Glenrothes on September 12.

Joe’s Band, Gunner Club on September 12.

Moonlight Zoo, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 12.

Kopperfield, Warout Stadium, Glenrothes on September 12.

Kenny H, Chapel Tavern on September 12.

No1Sun, Glenrothes Golf Club on September 12.

O’Reilly & McOuan, The Old Inn, Dunfermline on September 12.

No1Sun, Eddy’s on September 13.

Not the Rolling Stones, Society on September 18.

Whole Lotta Led, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 18.

Slipstream, Duchess of Kirkcaldy on September 18.

Underfire, Dixon Arms, Glenrothes on September 19.

Lost Angels, Gunner Club on September 19.

Whiteside, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 19.

Slipstream, The Carousel, Kinghorn on September 19.

Streets Ahead, Warout Stadium, Glenrothes on September 19.

The Chiels, The Railway Tavern, Buckhaven on September 20.

Blackberry Way, Dixon Arms, Glenrothes on September 26.

Solid Gold Band, Gunner Club on September 26.

The Chiels, The Elizabethan, Dunfermline on September 26.

Shamanic, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 26.

Angel Kay, Dixon Arms, Glenrothes on September 27.

Weekend Revolution, PJ Molloy’s, Dunfermline on October 3.

Just One and the Other, KUSI Club on October 3.

Neil Diamond Tribute, KUSI Club on October 4.

Who’s Next, PJ Molloy’s, Dunfermline on October 9.

Spear of Destiny, PJ Molloy’s, Dunfermline on October 16.

Cast, PJ Molloy’s, Dunfermline on October 19.

The Chiels, The Crusoe Hotel, Lower Largo on October 30.

Bert Allen, KUSI Club on November 1.

The Wedding Present and Big Cloud, Greenside Hotel, Leslie on November 5.

Kazabian, PJ Molloy’s, Dunfermline on November 7.

The Ordinary Boys, PJ Molloy’s, Dunfermline on November 13.

Slipstream, Man I’ The Rock, Dysart on November 13.

Slipstream, Duchess of Kirkcaldy on November 20.

In the Crowd (Paul Weller tribute), PJ Molloy’s, Dunfermline on November 14.

acoustic


Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday. Sep 10. Sheesham, Lotus & Son; 17. Nae Plans.

Betty Nicol’s Kirkcaldy, Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre


adam smith theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Sept 1-5. Lady Boys of Bangkok; 5. Tae Sup Wi’ a Fifer - Aidan Moffat and Bill Wells, Aidan O’Rourke, Sheena Wellington and James Yorkston; 8. Fife Comedy Circuit; 10-12. All My Sons; 12. Little Red Riding Hood and Friends; 22-23. National Theatre for Scotland - Our Ladies of Perpetual Succour; 25. Daniel Sloss; Oct 1. What Goes Around; 3. Tae Sup Wi’ a Fifer - Karine Polwart, Dick Gaughan, Lisa O’Neill and James Yorkston; 6-7 The Silver Sword; 8. Fife Comedy Circuit; 11. Friends Electric; 17. Fife Strathspey and Reel Society; 22-24. KADS - A Murder is Announced; 27-28. The Great Gatsby; 30. Hector; Nov 3. Fife Comedy Circuit; 4-7. Fife Opera ‘Faust’; 5. Totfest - Swoosh; 12. Chris Ramsey; 14. Tae Sup Wi’ a Fifer - Steve Mason, Richard Dawson, Pip Dylan and James Yorkston; Dec 7-Jan 3. Mother Goose.


rothes halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Sept 5. Macfloyd; 9. Fife Comedy Circuit; 12. Lights Out By Nine; 18. G4; 19. The Supreme Fabulettes; 20. Leo Sayer; 29-Oct 3. GAMA - South Pacific; Oct 7. Fife Comedy Circuit; 9. 911; 10. Classic Clapton; 14. Jurassic Adventures; 15. Mad About the Musicals; 16. Talon; 21. Totfest – The Fisherman and the Seal; 22. Charlie Landsborough; 23. The Take That Experience; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; 29. Nathan Carter; 30. Skerryvore; 31. King King; Nov 3. Totfest - Experts in Short Trousers; 4. Fife Comedy Circuit; 6-7. Leslie Amateur Dramatic Club – The Steamie; 7. Paul Heaton and Jacqui Abbott; 13. The Matt Munro Story; 14. I Love to Boogie with T. Rextasy; 15. Magic of Motown; 18. Jyotsna Srikanth’s Bangalore Dreams; 19. The Johnny Cash Roadshow; 21. Back to Bacharach; 27. The Proclaimers; 28. Des McLean; Dec 2-4. Glenrothes Theatre Company – Dick Whittington; 3-6. Funbox; 10. Stewart Francis; 16. Shine – Fire and Frost Christmas Tour; 17. Abbamania; 19. The Counterfeit Sixties Christmas Show; 23. Christmas Crooners.

carnegie hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Sep 4. Black is the Colour of my Voice; 5-6. Magic Sho; 10. Fife Comedy Circuit; 12. Betty and the boy with Sheesham and Lotus and Son; 16. Tina May and Nikki Iles; 17. Pirates and Mermaids; 18. Aly Bain and Phil Cunningham; 19. The Cavern Beatles; 24. The Trials of Galileo; 26. Solar Bear; 29. The Ben Cox Band; 30. Christine Bovill’s Piaf; Oct 1. An Evening of Scottish Music; 2. Jerry Herman’s Girls; 4. Funbox; 6. Fife Comedy Circuit; 8. Himmerland; 9. Craig Hill; 10. Friends Electric; 10. Buddy Holly and the Cricketers; 15. Bear and Butterfly; 15. Frank Zappa – The Grandmothers of Invention; 16. Aidan Moffat and Bill Wells; 17. Joe McElderry; 18. How the Koala Learned to Hug; 18. Tommy Smith and Brian Kellock; 22. Baroque by Candlelight; 25. Back to Broadway; 28. Philip Clouts Quartet; 29. An Evening with Simon and Oscar from Ocean Colour Scene; 30. Fish and Bird and the Jellyman’s Daughter; 31. The Shee; Nov 1. Jeremy Hardy Live; 3. The Last Yankee; 5. Fife Comedy Circuit; 6. Phil Differ’s Macbraveheart; 7 Dominic Kirwan and Mary Duff; 8. Aurea String Quartet; 9. HM Band of the Royal Marines; 10. Totfest - The Adventures of Isabel; 11. Front Country; Dec 2-24. Peter Pan; 13. Djordje Gajic.



lochgelly theatre

www.onfife.com, Sept 16. We are the Monsters; 16. Chalk About; 16. Douglas; 16. Face On; 26. In Her Shadows; Oct 31. Wishbone Ash; Nov 20-21. Jenny Malcolm Dance Show; Dec 2-5. Mother Goose.


alhambra theatre
www.alhambradunferline.co.uk

Sep 3. Les McKeown’s Bay City Rollers; 5. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 11. The Simon and Garfunkel Story; 19. Jive Talkin; 25. ACDC UK; 26. An Evening of Dirty Dancing; 28. Beyond the Barricade; Oct 2. The Bootleg Beatles; 3. Scottish Fiddle Orchestra; 6-10 Legally Blonde (amateur production by Limelight); 11. Bullet for my Valentine; 16. Whitney - Queen of the Night; 17. Sing A Long A Frozen; 23. Moscow Ballet - Swan Lake; 24. Jim Davidson; 28. Nina Conti; 29. It’s a Wonderful Life; 30. Frank Sinatra - The Centennial Concert; 31. Abba Mania; Nov 1. The Tommy Cooper Show; 6. The Springsteen Sessions; 8. Paddy McGuinness; 12. Dreamboys; 16-21. Agatha Christie’s The Mousetrap; 22. Dave Gorman; 28. 14. The Dolly Parton Story; Dec 9-27. Aladdin; 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; 31. Funbox.

the green hotel

www.mundellmusic.com, Sept 11. Martin Turner; 16. Babajack; 23. Stackridge; 25-26. Mama Genesis; Oct 2. Steve Gibbons Band; 9. Dennis Greaves and Mark Feltham Duo; 18. Martin Barre; 29. Focus; Nov 7. Trevor Burton Band; 14. Curved Air; 26. The Z Z Tops.


comedy


Daniel Sloss, Adam Smith Theatre on September 25.

Craig Hill, Carnegie Hall on October 9.

Dave Gorman, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 22.

Chris Ramsey, Adam Smith Theatre on November 12.

Des McLean, Rothes Halls, Glenrothes on November 28.

Stewart Francis, Rothes Halls, Glenrothes on December 10.

cinema

Kirkcaldy Film Festival

www.onfife.com

Sept 17. Jaws 8.30 (sold out)

Sept 18. Psycho 10.00; The 39 Steps 2.00; Stonemouth 7.30

Sept 19. Inside Out 11.00; John Maclean Retrospective 2.00; The Ipcress File 7.30

Sept 20. Short Film Selection 12.30; To Kill a King 2.00; Liza, The Fox-Fairy 4.30; Palio 7.30


Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Sep 8. The Choir (PG); 24. NT Live - Coriolanus (Encore);27. Mission Impossible - Rogue Nation; Oct 15. NT Live - Hamlet (12A).


odeon dunfermline

American Ultra (15), Fri-Thu 1.50 4.20 6.50 9.20

Ant-Man 2D (12A), Sat-Sun 11.45

Autism Friendly Screening – Strange Magic (U), Sun 11.30

Hitman: Agent 47 (15), Fri-Wed 7.00 9.30

How to Change the World plus Panel Discussion, Wed 8.00

Inside Out 2D (U), Fri, Mon, Tue 1.00 2.00 3.30 4.30 6.00; Sat and Sun 10.30 11.30 1.00 2.00 3.30 4.30 6.00; Wed 1.00 1.30 3.30 6.00; Thu 12.00 2.30; subtitled Tue 4.30

Legend (18), Wed-Thu 12.00 2.50 5.40 8.40

Man from U.N.C.L.E. (12A), Fri, Mon-Wed 12.10

Maze Runner: The Scorch Trials 2D (tbc), Thu 11.30 2.30 5.30 8.30

Maze Runner: The Scorch Trials 3D (tbc), Thu 1.30 4.30 7.30

Me and Earl and the Dying Girl (12A), Fri-Tue and Thu 12.15 2.40 5.10 8.00; Wed 12.15 2.40 5.10 9.20; subtitled Wed 2.40

Minions 2D (U), Sat-Sun 10.00 12.20

Mission: Impossible Rogue Nation (12A), Fri-Tue 7.45; Wed 4.00

No Escape (15), Fri-Thu 1.30 4.00 6.30 9.00

Paper Towns (12A), Fri-Tue 2.00 4.30 7.00

Pixels 2D (12A), Fri-Tue 12.00 2.30 5.00; Wed-Thu 12.00 2.30

Ricki and the Flash (12A), Fri-Thu 12.50 3.20 5.50 8.20; subtitled Sun 3.20

Sinister 2 (15), Fri-Tue 9.30

Southpaw (15), Fri-Tue 9.15

Straight Outta Compton (15), Fri-Wed 2.45 6.00 8.30; Thu 5.15 8.30; Fri-Sat late show 10.45; subtitled Mon 8.30

The Transporter Refuelled (15), Fri, Mon-Tue 2.00 4.40 7.00 9.30; Sat-Sun 11.30 2.00 4.40 7.00 9.30; Fri and Sat late show 10.45; subtitled Thu 7.00

Vacation (15), Sat 11.30; Fri-Sat late shows 10.30

The Visit (15), Wed-Thu 6.00 8.30

Kid’s Club: Two by Two (U), Sat-Sun 10.00

Cinderella (U), Sat-Sun 10.30

Spongebob Squarepants: Sponge Out of Water (U) 2D, Sat-Sun 10.15

Silver Cinema: Far From the Madding Crowd (12A), Wed 11.00; Thu 2.00

Suite Francaise (15), Wed 2.00; Thu 11.00

Newbies: Me and Earl and the Dying Girl (12A), Wed 11.00