Your weekly guide to what’s on in Fife

Craig Campbell
Craig Campbell

The best guide to what’s on in Fife is here. To have your listing included email or send us listings using the ‘send us your story’ tool on the right.


Friday, October 24

The Declaration band: O’Connells.

Kerryoke: Chapel Tavern.

Saturday, October 25

The Columbos: Eddy’s Bar.

Kingsnake: The Cycle, Auchtermuchty.

Rhythm dot com: Gunner Club.

Dirty Harry and The Sex Pistols Swindle: PJ Molloy’s, Dunfermline.

2 Pure Sounds: K.U.S.I Club.

Blackberry Way: Dixon Arms, Glenrothes.

Bronx: Chapel Tavern.

Jim Wood: Charter Club.

State of Emergency: Weavers.

Sunday, October 26

Jenna: Central Bar, Cardenden.

Jackie Brown: Gunner Club.

The Groovy Cellar band: O’Connells.

Gavin Patrick: Dixon Arms, Glenrothes

Looking ahead

Jenna Stewart: Fifty High Street on October 31.

The Zombie Kings: O’Connells on October 31.

Funk Soul other: The Carousel, Kinghorn on October 31.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy on October 31.

No1Sun: Pettycur Bay Holiday Park on November 1.

Fife Strathspey and Reel Society: The Adam Smith Theatre on November 1.

Definitely Oasis: PJ Molloy’s, Dunfermline on November 1.

Robbie and Elvis: Dixon Arms, Glenrothes on November 1.

Jimmy Fingers: K.U.S.I. Club on November 1.

The King Lot: O’Connells on November 2.

Slipstream: Partners, Cowdenbeath on November 2.

Roberta Childs: Dixon Arms, Glenrothes on November 2.

The Dolls: PJ Molloy’s, Dunfermline on November 6.

The Favourz: PJ Molloy’s, Dunfermline on November 8.

Joanie: Dixon Arms, Glenrothes on November 8.

Jim McNulty: K.U.S.I. Club on November 8.

The Columbos: Chapel Tavern on November 9

Brian Le Vell: Dixon Arms, Glenrothes on November 9.

The Chiels: Railway Tavern, Buckhaven on November 9.

The Sensational David Bowie Tribute Band: PJ Molloy’s, Dunfermline on November 15.

Guilty pleasure: Dixon Arms, Glenrothes on November 15.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on November 15.

Exhibit ‘A’: K.U.S.I. Club on November 15.

Martin McGroarty: Weavers on November 15.

Dick Lee Swingtet: Fife Jazz Club at the Ferrybridge Hotel, North Queensferry on November 16.

Carla: Dixon Arms, Glenrothes on November 16.

Happy Mondaze: PJ Molloy’s, Dunfermline on November 21.

Alecia Karr Pink: Dixon Arms, Glenrothes on November 21.

King Snake and The Chiels: The Phoenix, Glenrothes on November 21.

Matt Friel: Crown Inn, Kelty on November 22.

Gavin Patrick: Dixon Arms, Glenrothes on November 22.

Just One and the Other: K.U.S.I Club on November 22.

Ted Christopher: Dixon Arms, Glenrothes on November 23.

The chiels: The Foresters Arms, Aberdour on November 29.

Enuff Said: K.U.S.I. Club on November 29.

No1Sun: Weavers on November 29.

Del Charles: Dixon Arms, Glenrothes on November 30.

Sound of 17 Big Band: Queensferry Hotel, North Queensferry on December 7.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 12

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on December 13.

Them Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 27.

The Chiels: Kilmany Village Hall, Rathillet on December 31.


Acoustic music club: The Polish Club,

Betty Nicol’s Kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel: Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland: Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Oct 29. Session night.


Jim Davidson: Rothes Halls on October 26.

Stu Who, Richard Pulsford, Gareth Mutch, Marc Jennings and Shannon Travers: Annapurna’s restaurant, Kirkcaldy on October 28.

Harry Garrison, Jonny Thomson, Michael Hollingworth, Adam Julians and Bob Graham: Betty Nicols, Kirkcaldy at October 30.

Jamie Dalgleish, Rosco McSkeleton, Rik Carranza and Graham Mackie: The Star, Burntisland on October 31.

Craig Campbell: Carnegie Hall on November 9.


Adam Smith Theatre: Box Office (01592) 583302, Oct 23-25. KADS - Oh! What a Lovely War; 26. Angel; 30-31. Not About Heroes; Nov 1. Fife Strathspey & Reel Society; 5. Starbird; 5-8. Fife Opera - Carmen; 8. Lapin Wants Breakfast; 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; 14. Beyond the Barricade; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

Rothes Halls: Box Office (01592) 611101, Oct 24. Stones in his Pockets; 26. Jim Davidson; Nov 1. Macbeth - Scottish Opera; 7-8. Leslie Amateur Dramatic Club - Sailor, Beware!; 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South; 28. Skerryvore; 29. And Finally...Phil Collins; Dec 4-7. The Singing Kettle; 11-13. Glenrothes Theatre Company - Robin Hood and the Babes in the Wood; 19. Gala Christmas Concert; 20. Christmas Crooners.

Carnegie Hall: Box Office (01383) 602302, Oct 25. The Adventures of Isabel; 28. TiNY; 31. Greg Trooper and Mountain Fireworks; Nov 1. Zoe Muth; 1. Voulez Vous; 4. Starbird; 5. Jango Starr; 5. The Drawer Boy; 6. Philip Clouts Quartet; 7. The Nordic Fiddlers Bloc; 8. Lapin Wants Breakfast; 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Tales; 9. Craig Campbell; 9. Lapin Wants Breakfast; 15. The Wiyos; Nov 28-Dec 24. Snow White.

Lochgelly Theatre: Oct 24. Voodoo Room; 26. The Adventures of Isabel; Nov 8-9. On the Runn...; 22. Love2Dance annual Christmas Performance; Dec. 3-6. Cowdenbeath Community Panto - Red Riding Hood.

Alhambra Theatre, Dunfermline: Oct 23. Rat Pack Live; 25. Clannad; 27-28. The Snow Queen; 30. The Courteeners; Nov 1. A Vision of Elvis; 13. Sing-a-long-a Frozen; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 25. Carnegie - A New Musical; 28. Dancing in the Streets; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers.

The Green Hotel, Kinross: Oct 22-23. Cregan and Co; 31. Bernie Torme; Nov 1. The Chaplins; 2. Ray Jackson’s Lindisfarne; 7. Dan Owen; 8. Martyn Joseph; 13. Hells Bells; 14. Atomic Blondie; 15. Money for Nothing; 17. Red Sky July; 19. Focus; 20. Stevie Nimmo Trio; 22. Just Beatles; 27. The Rising; 28. Dave Acari; 29. Paul Lamb & the King Snakes.

The Inn at Lathones, Lathones: Nov 3. Philip Clouts Quartet; 25. Bob Cheevers; 29. Paul Rose Band.


Adam Smith Theatre

Oct 29. Million Dollar Arm (PG); Nov 2. The Hundred-Foot Journey (PG); 9. Wolfy, the Incredible Secret; 9. Paris Follies; 12. A Walk Among the Tombstones (15); Jan 22. NT Live - Treasure Island.

Lochgelly Centre

Oct 25. Rio 2 (U); 28. Still the Enemy Within (15).

Odeon Dunfermline
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day (PG): Fri-Sun 11.50 2.10

Annabelle (15): Fri-Thu 4.10 6.50 9.20

The Bababook (15): Fri- Thu. 4.50 7.10 9.30

The Best of Me (12A): Mon-Thu 1.10

2D The Book of Life (U): Fri-Sun 12.00 2.20 4.40 7.00; Mon-Thu 2.20 4.40 7.00

3D The Book of Life (U): Fri-Sun 11.00 1.20; Mon-Thu 1.20

2D The Boxtrolls (PG): Fri-Sun 11.20

Dolphins Tale 2 (U): Fri-Sun 10.30 1.00

Fury (15): Fri-Thu 2.00 5.00 8.00 9.00; Tue 5.10 (subtitled)

Gone Girl (18): Fri-Thu 1.50 5.00 8.20; Mon 1.50 (subtitled)

2D Guardians of the Galaxy (12A): Sat-Sun 11.10

Horns (15): Wed 8.30

The Judge (15): Mon-Thu 1.00

Love, Rosie (15): Fri-Thu 4.00 6.20 8.50

The Maze Runner (12A): Fri-Sun 10.40 1.10 3.50 6.30 9.10; Mon-Thu 1.10 3.50 6.30 9.10; Thu 3.50 (subtitled)

NT Live: Frankenstein: Thu 7.00

ROH I Due Foscari (Live): Mon 7.15

2D Teenage Mutant Ninja Turtles (12A): Fri-Sun 10.50 1.30 4.00 6.30; Mon-Thu 1.30 4.00 6.30

3D Teenage Mutant Ninja Turtles (12A): Fri-Sun&Wed 12.30 3.00 5.30 8.00; Mon-Tue&Thu 3.00 5.30 8.00

This is Where I Leave You (15) : Fri- Thu 9.20

What We Did On Our Holidays (12A): Fri-Sun&Tue 1.10 3.30 5.50 8.10; Mon&Thu 2.10 4.30; Wed 1.10 3.30 5.50

Kids’ Club - 2D How to Train Your Dragon 2 (PG): Fri-Sun 11.00

Senior Screen - Dawn of the Planet of the Apes (12A): Wed 11.30

Newbies - Maze Runner (12A): Wed 11.00

Kino Cinema, Glenrothes

The Maze Runner (12A): Fri-Thu 8.35

2D Teenage Mutant Ninja Turtles (12A): Fri-Sun 12.30 3.00; Mon-Thu 5.15

The Book of Life (U): Fri-Sun 1.00 3.45 6.15; Mon-Thu 6.15

2D The Boxtrolls (PG): Fri-Sun 2.50

Gone Girl (18): Fri-Tue 8.00

Northern Soul (15): Fri-Sun 5.15

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day (PG): Fri-Tue 12.45

Fury (15): Fri-Thu 5.20 8.15

Horns (15): Wed & Thu 8.20