What’s On Listings – February 22 onwards

The Ladyboys of Bangkok return to the Adam Smith Theatre later this year.  Pic: Walter Neilson.
The Ladyboys of Bangkok return to the Adam Smith Theatre later this year. Pic: Walter Neilson.

When it comes to entertainment, there’s a wide variety available at venues around the Kingdom.

Music

Thursday, February 22

Ian Bruce, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Polish Ex-servicemen’s Club, Kirkcaldy.

Friday, February 23

Aberlady Moonshine Orchestra, Harbour Bar, Kirkcaldy.

Jackie on Karaoke, Elbow Room, Kirkcaldy.

Saturday, February 24

McFleetwood (Fleetwood Mac tribute band), PJ Molloy’s, Dunfermline.

Free Holds, Stanes Bar and Grill, Glenrothes.

Tina and the Groove, The Gunner Club, Kirkcaldy.

The Jook Joints supported by Blitzkrieg Bob And His Invisible Band and Luke McLaren, The Wheatsheaf Inn, Kirkcaldy.

Little Big Sound, KUSI Club, Kirkcaldy.

J. Silver at the Railway Club.

Bedrock, St Andrews United Social Club, St Andrews.

No1Sun, Otters Head, Glenrothes.

Jackie on Karaoke, Elbow Room, Kirkcaldy.

The Jook Joints (Acoustic Set), KCC Vinyl Record Store, Kirkcaldy.

Sunday, February 25

Tina Turner tribute plus High Definition, The Gunner Club, Kirkcaldy.

14 Carat, The Old 97 at the Charter Club, Kirkcaldy.

Looking Ahead

Free Birds, Stanes Bar and Grill, Glenrothes on March 3.

No1 Sun, The Gunner Club, Kirkcaldy on March 3.

Suited and Booted, Glenrothes Golf Club, Glenrothes on March 3.

Suited and Booted, The Carousel, Kinghorn on March 4.

High Jack, The Gunner Club, Kirkcaldy on March 10.

Gavin Patrick, Stanes Bar and Grill, Glenrothes on March 11.

Raymond van Barneveld, five times world champion, The Gunners Club on March 11.

Timed Out, Stanes Bar and Grill, Glenrothes on March 17.

Beatleboots, Styx, Kirkcaldy on March 17.

The Columbos, The Duchess, Kirkcaldy on March 17.

No1 Sun, The Toll Centre, Burntisland on March 17.

Retro, The Gunners Club, Kirkcaldy on March 17.

The Brian Kerr Foundation, The Gunners Club, Kirkcaldy on March 18.

Street Life, The Gunners Club, Kirkcaldy on March 24.

Street Life, Stanes Bar and Grill, Glenrothes on March 25.

Mimics, The Gunners Club, Kirkcaldy on March 25.

No1 Sun, O’Connell’s, Kirkcaldy on March 30.

Suited and Booted, The Carousel, Kinghorn on March 31.

The Columbos, The Gunners, Kirkcaldy on March 31.

Beatleboots, Wellesley Inn, Buckhaven on April 1.

The Columbos, O’Connell’s, Kirkcaldy on April 1.

Neil Diamond/Johnny Cash tribute, The KUSI Club, Kirkcaldy on April 1.

Suited and Booted, The Duchess, Kirkcaldy on April 7.

The Columbos, Bowhill Hotel, Cardenden on April 7.

Beatleboots, The Gunners, Kirkcaldy on April 22.

The Filthy Tongues and The Ghost Train, Windsor Hotel, Kirkcaldy on April 27.

Suited and Booted, O’Connell’s, Kirkcaldy on May 4.

Suited and Booted, Dunnikier Park Golf Club, Kirkcaldy on May 26.

Suited and Booted, The Duchess, Kirkcaldy on July 7.

Beatleboots, The Duchess, Kirkcaldy on July 21.

Suited and Booted, The Gunners, Kirkcaldy on July 28.

BACKSTAGE AT THE GREEN HOTEL

www.mundellmusic.com

Feb 22. Bob Cheevers; 24. John Verity; Mar 2. Curved Air; 3. Straighten Out (Stranglers tribute); 5. Carousel Vertigo; 6. Los Pacaminos; 16. Stevie Nimmo Trio; 18. Just Beatles; 22. Wall of Floyd; 23. Julie Felix; 25. Mark Simpson; Apr 1. Bobby Cochran; 9. Martin Barre; 12. Classic Clapton (unplugged); 13. Martin Turner; 14. Stipe REM tribute; 19. Alex Cornish; 21. Rhino’s Revenge; 22. Paul Lamb and the King Snakes; 28. Stan Webb’s Chicken Shack; May 5. Tir Na Nog; 6. The Police Sting Show; 6. The Coal Porters; May 9 & 10. Albert Lee And His Electric Band; 12. Heart of Rust; 13. Hells Bells; 26. Full Nelson; 27. Dan Baird & Homemade Sin; Jun 1 & 2. Mama Genesis; 3 & 4. Roxy Magic; Sep 1. John Hackett Band.

Theatre

ADAM SMITH THEATRE

Box Office (01592) 583302

www.onfife.com

Mar 1. NT Live: Cat on a Hot Tin Roof (Encore); 15. Acoustic Beatles; 22. NT Live: Julius Ceasar (12A); 31. Swinging 60s.; Apr 5. YolanDa Brown; 7. Innocence; 14. The Story of the Beach Boys; May 5. The Marley Experience; 12. Abba Gold; 18. Keep it Cash; 25. 10CCLO; 27. Crimes Under the Sun; 30. Giovanni Pernice; Jun 30. Gillebride Macmillan; Jul 13. The Stones; 14. The Bob Dylan Band; Aug 3. Acoustic Eagles; 11. Wrong Jovi; 18. Acoustic Mac; Aug 30-Sept 1. Ladyboys of Bangkok; Sep 8. Aly Bain and Phil Cunningham; 29. Acoustic Sting; Oct 5. UK Blondie; 19. Glitter and Grind Revue; Dec 8- Jan 5. Beauty and the Beast.

ROTHES HALLS

Box Office (01592) 611101

www.onfife.com

Feb 23. Alive and Kicking UK; 24. You’ve Got a Friend; Mar 22. Big Girls Don’t Cry (Tribute to Frankie Valli & The Four Seasons); 24. The Spirit of Bad Company & Free; 30. Guns or Roses; Apr 7. Under Milk Wood; 7. The Marley Experience; 26. Acoustic Sting; May 12. Wrong Jovi; May 24. Crimes Under the Sun; 31. Acoustic Eagles; Jun 30. Solitaire Carpenters; Jul 28. The BeeGee’s Story - Nights on Broadway; Aug 4. Aly Bain and Phil Cunningham; Aug 18. Dougie Maclean; 25. Treasure Hunt; 25. 10CCLO; Sep 3. G4 Live; Oct 5. The Police Sting Show; 26. Swinging 60s; Nov 16. The Bob Dylan Band; 23. The Stones; 24. Barry Steele as Roy Orbison; Dec 8. Glitter and Grind Revue.

CARNEGIE HALL

Box Office (01383) 602302

www.onfife.com

Apr 6. Innocence; 13. The Story of the Beach Boys; 18. Keep It Cash; 20. Acoustic Beatles; 21. The Searchers; 26. Carol Klein; 28. The Bee Gee’s Story – Nights on Broadway; 11. Barluath; 26. Crimes Under the Sun; Jun 2. The Marley Experience; Jul 7. Acoustic Mac; 14. Acoustic Sting; 14. Fred Macaulay; 21. Alive and Kicking UK; Oct 13. Queen II; 19. Glitter and Grind Revue; 27. Guns or Roses; Nov 10. Wrong Jovi; 23. Barry Steele as Roy Orbison.

LOCHGELLY CENTRE

Box Office (01592) 583303

boxoffice.lochgellyc@onfife.com

Feb 24. Solid Gold Scotland; Apr 5. Innocence; 6-7. High School Musical; 7. The Wonderful World of Lapin; 8. Under Milk Wood; 13. Janette Mason; 15. The Story of the Beach Boys; 20. Rob Heron and the Tea Pad Orchestra; 21. Fife Brass Band Festival; 22. Acoustic Mac; 27. Lionel Ritchie Tribute; 28. Broadway and Beyond; May 19. Craig Campbell: Easy Tiger 2017/2018 World Tour; 25. Crimes Under the Sun; 26. Dunfermline Strathspey and Reel Society; May 30 - Jun 2. LADAMA presents The Wizard of Oz; Jun 6. Treasure Island; 29. Through the Decades with Roy Orbison and Buddy Holly; Sep 28. Aly Bain and Phil Cunningham; Nov 3. The Bee Gees Story - Nights on Broadway; 24. Dougie Maclean.

ALHAMBRA THEATRE

Box Office (01383 740384 )

www.alhambradunfermline.co.uk

Feb 23. An Evening with Levison Wood; 24. Brendan Cole All Night Long; 28. Suggs; Mar 3. Anton & Erin - From Broadway To Hollywood; 15. Ed Byrne: Spoiler Alert; 16. Les McKeown’s Bay City Rollers; 17. Signed, Sealed, Delivered - A Tribute to Stevie Wonder; 29-30. Beauty & The Beast; Apr 6-7. Funbox; 13. Milkshake Live; 20. Sally Morgan - Kisses to Heaven, 26. Jon Richardson - Old Man; May 4. The Illegal Eagles; 18. Rumours of Fleetwood Mac; 26. Just Beatles; Jun 2. Magic of Motown; 9. Marti Pellow; Oct 12. An Audience With Simon Reeve; 19. The Russian National Ballet presents Swan Lake; Nov 3. Jason Manford - Muddle Class; 10-11. Peppa Pig’s Adventure.

Cinema

ADAM SMITH THEATRE

Feb 26. The Phantom Carriage (French), 11:00, 16:00, 19:30; Feb 28. Love Eternal (French), 11:00, 16:00, 19:30 ;Mar 15. What We Did on Our Holiday (12A), 11:00 (subtitled), 19:30; Mar 17. Gala Screening – You, Me and Him (15), 16:45; Mar 26. La Piscine (French), 11:00, 16:00, 19:30; Mar 28. The Dictator’s Guns (French), 11:00, 16:00, 19:30; Apr 1. The Hitmans Bodyguard (15), 11:00 (subtitled), 19:30; Apr 2. Valerian and the City of 1000 Planets (12A), 11:00 (subtitled), 19:30; Apr 3. All Eyez on Me (15), 11:00 (subtitled), 19:30; Apr 4. Churchill (PG), 11:00 (subtitled), 19:30; Apr 8. Unlocked (15), 11:00 (subtitled), 19:30; Apr 9. Their Finest (12A), 11:00 (subtitled), 19:30; Apr 12. Trespass Against Us (15), 11:00 (subtitled), 19:30; Apr 13. West Side Story (12A), 19:30; Apr 15 Power Rangers (12A), 11:00 (subtitled), 19:30; Apr 16. The Seduction of Mini (Italian), 11:00, 16:00, 19:30; Apr 17. Patriots Day (15), 11:00 (subtitled), 19:30; Apr 18. All Screwed Up (Italian), 11:00, 16:00, 19:30; May 1. Hacksaw Ridge (15), 11:00 (subtitled), 19:30; May 2. The Pass (15), 11:00 (subtitled), 19:30; May 4. La La Land (12A), 11:00 (subtitled), 19:30; May 6. Postman Pat the Movie (U), 11:00 (subtitled), 19:30; May 8. Unrest (12A), 19:30; May 11. Brotherhood (15), 11:00 (subtitled), 19:30.

KINO GLENROTHES

Fifty Shades Freed (18), Fri-Thu 17:30, 20:30.

Tad the Lost Explorer and the Secret of King Midas 2D (U), Sat-Sun 12:45, 15:00.

Coco 2D (U), Sat-Sun 12:30.

Black Panther (12A), Fri 17:00, 20:15; Sat-Sun 13:30, 17:00, 20:15; Mon-Thu 17:00, 20:15.

The Shape of Water (15), Fri-Wed 17:15, 20:30; Thu 17:15.

Jumanji (12A), Sat-Sun 15:00.

Red Sparrow (15), Thu 20:20.

KINO LEVEN

The Royal Ballet – A Winter’s Tale, Wed 19:15.

Black Panther (12A), Fri & Mon-Tue & Thu 16:30, 19:45; Sat-Sun 13:00, 16:30, 19:45; Wed 16:30.

ODEON DUNFERMLINE

Autism Friendly – Black Panther 2D (12A), Mon 18:00.

Autism Friendly – Early Man (PG), Sun 10:15.

Black Panther 2D (12A), Fri 12:30, 13:00, 14:00, 15:45, 16:30, 17:15, 19:00, 19:40, 20:30, 22:15; Sat 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:45, 16:30, 17:15, 19:00, 19:40, 20:30, 22:15; Sun 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:45, 16:30, 17:15, 19:00, 19:40, 20:30; Mon 12:30, 13:00, 14:00, 15:45, 17:15 (subtitled), 19:00, 19:40, 20:30; Tue-Wed 12:30, 13:00, 14:00, 15:45, 16:30, 17:15, 19:00, 19:40, 20:30; Thu 11:20, 13:20, 14:30, 16:30, 17:40, 19:40, 20:40.

Coco 2D (PG), Fri-Tue 12:00, 14:30, 17:00; Wed 14:15, 16:45.

Darkest Hour (PG), Fri 14:10, 19:30;

Sat 21:00; Sun 19:30; Mon-Tue 14:10, 19:30; Wed 11:30, 20:50; Thu 11:15, 14:00, 16:15.

Early Man (PG), Sat-Sun 10:15, 12:30, 14:45.

Father Figures (15), Fri-Sat 22:30.

Fifty Shades Freed (18), Fri-Sun 13:20, 15:50, 18:20, 19:50, 20:50, 22:20; Mon-Wed 13:20, 15:50, 17:00, 18:20, 19:50; Thu 13:15, 15:45, 18:15, 21:00.

Finding Your Feet (12A), Fri-Wed 12:00, 14:50, 17:40, 20:20; Thu 12:00, 14:50, 17:40, 20:20 (subtitled).

I, Tonya (15), Fri-Sat 12:45, 15:30, 18:30, 21:15; Sun 12:45 (subtitled), 15:30, 18:30, 21:15; Mon-Thu 12:45, 15:30, 18:30, 21:15.

Jumanji: Welcome to the Jungle 2D (12A), Sat-Sun 10:20, 12:00.

Kobiety Mafii (TBC), Thu 19:30.

Met Opera – La Boheme 2018 (12A), Sat 17:30.

Red Sparrow (TBC), Thu 11:00, 14:10, 17:20, 19:00, 20:30.

Royal Ballet: The Winter’s Tale (Live) 2018 (12A), Wed 19:15.

The Greatest Showman (PG), Fri 12:30, 17:30; Sat 10:30, 13:15, 17:30;

Sun 10:30, 13:15, 17:30, 20:00; Mon 12:30, 15:00, 17:30, 20:00; Tue 12:30, 15:00, 17:30; Wed-Thu 12:30, 15:00, 17:30, 20:00.

The Greatest Showman Singalong (PG), Fri 15:00, 20:00; Sat 12:30, 15:00, 20:00; Sun 12:30, 15:00; Tue 20:00.

The Shape of Water (15), Fri 12:10, 15:00, 17:50, 20:40; Sat-Sun 15:00, 17:50, 20:40; Mon 12:10, 15:00, 16:50, 20:40; Tue 12:10, 15:00 (subtitled); 17:50, 20:40; Wed 12:10, 15:00, 17:50, 20:40; Thu 11:30, 14:20, 17:10, 20:10.

Three Billboards Outside Ebbing (15), Fri 17:00; Mon-Tue 17:00, 20:50; Wed 17:00; Thu 16:45.

Kids’ Club – Ferdinand 2D (U), Sat-Sun 10:00.

Silver Screen – Film Stars Don’t Die in Liverpool (15), Wed 14:00; Thu 11:00.

Silver Screen – Murder on the Orient Express (12A), Wed 11:00, Thu 14:00.

Newbies – Black Panther 2D (12A), Wed 11:00.

GET ON THE LIST!

If you are staging a gig or an event in Fife, let us know and we will include it in our comprehensive listings!

Simply email your details to ffpnews@fifetoday.co.uk.